×
×

برقراری ارتباط موثر در محیط کار

راه های برقراری ارتباط موثر در محیط کار

به عنوان یک مدیر ضروری است که بتوانید ارتباطی اثرگذار برقرار کنید. یک ضرب المثل قدیمی می گوید: “مهم نیست چه می گویید، مهم این است که چگونه می گویید”. آن چه که یک مدیر موفق را از دیگران مجزا می سازد نحوه ارتباط برقرار کردن اوست. برقراری ارتباط موثر کلید تبدیل شدن به یک مدیر موفق است.

اگر شما ارتباط خوبی با تیمتان برقرار کنید به حذف سوتفاهم ها کمک می کنید و می توانید جو کاری آرامی را ایجاد کنید. داشتن ارتباط موثر با تیمتان منجر به سریع تر و حرفه ای تر انجام شدن کارتان هم می گردد.

راه های برقراری ارتباط موثر در زیر آمده است:

 1. جلسات آزاد

منتقل کردن احساسات و شور و اشتیاق به تیمتان در جلسات آزاد ساده تر است و در این گونه جلسات، اعضای تیمتان فقط شنونده حرفهای شما نیستند بلکه آن را احساس و مشاهد می کنند. در حال حاضر این روش یکی از بهترین راه های برقراری ارتباط موثر با یک تیم است.

 

 1. ایمیل زدن

در محیط اداری برقراری ارتباط از طریق ایمیل شیوه ای موثر است. این کار شما را قادر می سازد تا بدون این که افرادتان را مجبور به ترک میزشان کنید، به رد و بدل کردن پیام بپردازید.

 

 1. نفر به نفر

متخصصان اثبات کرده اند که اغلب افراد هنگامی که در گوشه ای به تنهایی با آن ها صحبت می کنید بهتر متوجه حرف هایتان می شوند. توجه داشته باشید که در طول حرف زدن ارتباط چشمیتان را با او از دست ندهید تا پیامتان عمیقا بر او اثر بگذارد.

 

 1. استفاده از پاورپوینت

برخی افراد با به کار برده شدن تصویر و صدا راحت تر مطالب را می فهمند. استفاده از پاورپوینت به اعضای تیمتان این امکان را می دهد که در صورتی که در مورد چیزی شک داشتند به پاورپوینت ها رجوع کنند.

 

 1. برقراری ارتباط از طریق آموزش

آموزش های شما باید در راستای انتقال اطلاعات مفید به اعضای تیمتان باشد. اغلب کارکنان آموزش ها را جدی می گیرند مخصوصا اگر بخشی از ارزیابی شغلی شان محسوب گردد.

 

 1. جدیت و اعتماد به نفس

اگر اعضای تیمتان هنگام حرف زدنتان کوچک ترین کمبود اطمینان یا نبود جدیتی در شما مشاهده کنند با حرف هایتان با سردی و بی اعتنایی برخورد خواهند کرد.

 

 1. از کلمات ساده استفاده کنید

حقیقت این است که همه افراد دایره لغات یکسانی ندارند. بنابراین برای برقراری ارتباط موثر با اعضای تیمتان از کلماتی استفاده کنید که فهمشان ساده باشد. اگر از کلمات سخت و مبهم استفاده کنید ممکن است موجب سوتفاهم گردد و مجبور شوید وقت باارزشتان را صرف توضیح منظورتان بکنید.

 

 1. از نشانه های بصری استفاده کنید

نشانه های بصری را در نقاط استراتژیک محیط کارتان قرار دهید. افراد تنها نباید شنونده پیام های شما باشند بلکه باید آن را ببینند. این کار جو بهتری برای درک کامل حرف هایتان ایجاد می کند.

 

 1. حرف های اعضای تیمتان را بشنوید

برقراری ارتباط یک جاده دو طرفه است. به این دلیل که حتی بدون گوش دادن به حرف های دیگران هم مدیر می مانید، تنها کسی که حرف می زند نباشید. سایرین را به راحت بودن با خودتان تشویق کنید این کار موجب می شود که در برقراری ارتباط های بعدی موفق تر باشید. دو گوش و یک دهان دارید پس به خاطر داشته باشید که بیش از آن که حرف می زنید باید بشنوید.

 

 1. از زبان بدن استفاده کنید

با زبان بدنتان پیامتان را سریع تر و ساده تر منتقل می کنید. هنگام برقراری ارتباط با اعضای تیمتان بر هنر استفاده از زبان بدنتان تسلط داشته باشید. ایستادن/نشستن صاف، لبخند زدن،‌دست دادن و تماس چشمی.

 

 1. حرفتان را به صورت عملی نشان دهید

به قول معروف: “به من بگو که از من چه می خواهی؛ ممکن است فراموش کنم اما به صورت عملی به من نشان بده تا هرگز فراموش نکنم”. عملی نشان دادن حرف هایتان راهی اثرگذار برای برقراری ارتباط با تیمتان است. آنچه که از آن ها می خواهید که انجام دهند را یک بار انجام دهید تا دیگر عذر و بهانه ای به جا نماند.

 

 1. لحن صدای مناسبی را به کار برید

برخی کلمات هنگامی که با لحن دیگری بیان شوند معنای دیگری پیدا می کنند. بنابراین از انتخاب کردن لحن صحیح اطمینان یابید تا دیگران دچار سوتفاهم نشوند.

 

 1. از تکرارهای غیرضروری پرهیز کنید

اگر می خواهید اعضای تیمتان شما را جدی بگیرند مانند یک ضبط صوت نباشید. آن چه از افراد تیمتان می خواهید را به آن ها بگویید و از آن ها بپرسید که متوجه منظورتان شده اند یا خیر. فقط در صورتی که حرفتان برایشان ناواضح بود گفته هایتان را تکرار کنید.

 

 1. جوی پذیرا به وجود بیاورید

برای برقراری ارتباط موثر داشتن جوی پذیرا ضروری است. به هر نحو ممکن از ایجاد جوی پرتنش جلوگیری کنید چرا که وقتی در چنین محیطی به برقراری ارتباط بپردازید ممکن است بدفهمیده شوید یا حرفتان جا نیفتد.

 

 1. شوخ طبع باشید

هنگام برقراری ارتباط، با اعضای تیمتان شوخی های دوستانه داشته باشید. این کار موجب انتقال پیام هایتان با شیوه ای پرآرامش تر می گردد. اثبات شده است که این روش برقراری ارتباط راهکار بسیار موثری برای از بین بردن تنش هاست. هنگامی که جو غیردوستانه و پرتنش است،‌چاره کار شوخ طبعی است. اگر نیاز به جوک گفتن احساس کردید،دقت داشته باشید که این کار را زیاد انجام ندهید. به خاطر داشته باشید که شما کمدین نیستید!

 

 1. شمرده سخن بگویید

شمرده سخن گفتن هنگام برقراری ارتباط فهم منظورتان را برای اعضای تیمتان ساده تر می کند.

 

 1. از زیر لبی سخن گفتن پرهیز کنید

اعضای تیمتان باید صدای شما را به وضوح بشنوند. هنگام ارتباط برقرار کردن با آن ها تا حد امکان واضح و رسا سخن بگویید. هنگامی که زیر لبی یا بسیار سریع حرف می زنید ممکن است تصور کنید که آن ها متوجه منظورتان شده اند در صورتی که چنین نیست. همچنین این کار می تواند نشان دهنده اعتماد به نفس پایین شما باشد.

 

 1. تشویق به بازخورد دادن کنید

این گونه نباشد که فقط حرف بزنید و از آن بگذرید. اجازه بازخورد دادن دهید تا بدین صورت میزان اثربخشی شیوه ارتباطی تان را بسنجید. این کار به شما این امکان را می دهد که از امتیاز این که پیامتان درست فهمیده شده است هم بهره مند شوید.

 

 1. از دست ها و سرتان استفاده کنید

از دست هایتان برای نشان دادن منظورتان استفاده کنید. هنگام برقراری ارتباط از حرکات دستتان برای نشان دادن جدیتتان در مورد موضوع استفاده کنید. این کار نشان می دهد که شما متوجه آن چه سعی در انتقالش به آن ها دارید هستید. اما نگذارید که حرکات بدنتان بیش از حد شدت یابند.

 

 1. قدردان باشید

پس از هر جلسه کاری همواره به خاطر داشته باشید که از شنوندگانتان به خاطر وقتی که در اختیار شما قرار دادند تشکر کنید. این کار برای شما هزینه ای ندارد و نشان دهنده ادب شماست.

 

به یاد داشته باشید که معنی کار تیمی، به اشتراک گذاشتن ایده ها و شکوفایی بهره وری است. اگر مانعی بر سر راه برقراری ارتباط موثر وجود داشته باشد می تواند تمام تلاش های شما را تحت الشعاع قرار دهد.

امیدواریم که از خواندن این مقاله استفاده کافی را برده باشید. تیم یادآپ در همین راستا دوره برقراری ارتباط موثر با تدریس جان آلمن استاد دانشگاه یو سی ال آمریکا را ترجمه و آماده کرده است. برای شرکت در این دوره لینک زیر را کلیک نمایید:

دوره برقراری ارتباط موثر

 

۱ دیدگاه برای برقراری ارتباط موثر در محیط کار"

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بالا
در حال بارگذاری